شیر برقی هانتر از پر کاربرد ترین شیر برقی های موجود می باشد که در سیستم آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد. سلونوئید شیر برقی هانتر در همه مدل ها یکسان است و این مورد از ویژگی های منحصر به فرد شیر برقی هانتر محسوب می شود.


مشخصات شیر برقی هانتر :

شیر برقی کنترل دار هانتر به منظور قطع و وصل نمودن جریان آب و سایر سیالات در مسیر اتصال خطوط لوله اصلی به لوله‌های فرعی مورد استفاده قرار می گیرد. شیر برقی هانتر توسط کنترلر (از جمله کنترلر هانتر و یا تایمر دیجیتال و یا کنترل پیامکی ) قابل کنترل می ‌باشد. روی کلاهک در دار شیر برقی هانتر پیچی ساخته شده است که توسط آن می ‌توان جریان سیال را به طور دستی قطع نمود و امور مربوط به تعمیرات و نگهداری شیر برقی را روی خط، به آسانی و بدون بروز مشکلی انجام داد. معمولا سایز شیر برقی هانتر بر اساس قطر لوله‌ای که قرار است در میان آن کار گذاشته شود، مشخص می‌شود. سایز شیر برقی می ‌بایست با قطر لوله یکسان و یا یک سایز کوچک تر از آن انتخاب گردد. همچنین شیر برقی با سلونوئید DC، امکان کاربرد آن را با کنترلرهای باطری دار هانتر فراهم می سازد.

شیر برقی هانتر

مشخصات فنی شیر برقی هانتر :
جنس بدنه از پلاستیک مقاوم
مقاومت بالا در برابر فشار آب
دارای انواع مدل های قابل استفاده به صورت ورودی و خروجی مقابل هم (در یک راستا) یا زاویه دار (در مدل ICV تنها در سایز 3 اینچ امکان استفاده ورودی و خروجی زاویه دار علاوه بر رو به روی هم وجود دارد)
دارای دیافراگم مقاوم با عمر بالا
قابلیت تنظیم دستی جریان (بر روی شیر برقی هانتر پیچی به منظور کنترل دبی جریان و نیز قطع و وصل نمودن دستی جریان سیال تعبیه شده است)
قابلیت نصب تنظیم کننده فشار (رگلاتور) ACCU-Set جهت تنظیم فشار خروجی شیر برقی
تعبیه درزگیر برای دیافراگم در جهت جلوگیری کامل نشت آب
امکان تعمیرات و نگهداری روی خط به دلیل قرار گرفتن پیچ روی کلاهک در دار شیر برقی

مزیت های استفاده از شیر برقی (سلونوئید ولو)
سلونوئید ولو یک ولو کنترلر الکترومغناطیسی می باشد که به شیر برقی معروف می باشد. زمانی که از شیر برقی استفاده می کنید دیگر نیاز به نیروی اپراتور نمی باشد و شیر برقی می تواند به طور اتوماتیک باز یا بسته شود. از جمله مزایای دیگر شیرهای برقی:
سرعت بالا
قابلیت اطمینان زیاد
قطع و وصل سریع
مصرف جریان کم

ویژگی های شیر برقی هانتر
از ویژگی های منحصر به فرد شیر برقی هانتر این است که در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت زیادی دارد و در دراز مدت و استفاده ی طولانی باعث نمی شود که شیر برقی دچار شکستگی شود یا از کار بیفتد. ولی در زمان نصب حتما دقت نمایید که نکات لازم درباره شیر برقی هانتر رعایت شود.
از موارد مهم دیگر شیر برقی هانتر این است که دیافراگم طراحی شده در آن از ایجاد نشتی جلوگیری می کند به دلیل اینکه به صورت دو طرفه می باشد. شیر برقی هانتر دارای پوشش کامل سوپاپ و یک سیم پیچی ضامن است.

نحوه عملکرد شیر برقی هانتر
کارکرد شیر برقی هانتر توسط برق می باشد به طوری که عملکرد آن مانند کنتاکتور است. شیرهای برقی و کنتاکتور برای کارکرد صحیح و با کیفیت به جریان برق احتیاج دارند و با وصل شدن جریان برق، عملیات مربوط به قطع و وصل سیالات صورت می گیرد.
زمانی که جریان الکترومغناطیسی به سیم پیچ شیر برقی هانتر وارد شود در ناحیه ی سیم پیچ، میدان مغناطیسی ایجاد شده و سبب می شود یک حالت کشش آهن ربا به وجود آید و میله عمل کننده به طرف بالا هدایت شود. در این حالت موجب باز شدن دریچه آب و جریان یافتن سیال را ایجاد می کند. در زمان قطع برق هم عکس این عمل اتفاق می افتد که حالت آهن ربا و کشش سیم پیچ از بین می رود و فنر در قسمت بالای میله، آن را به طرف پایین هدایت کرده و درنهایت آب قطع می شود.

کاربرد شیر برقی هانتر
به دلیل بالا بودن سیستم ایمنی شیر برقی هانتر، می توان در موارد بسیاری از آن استفاده کرد، از جمله:
قابل استفاده در پروژه های آبیاری مکانیزه بارانی و آبیاری از راه دور با موبایل
قابل استفاده در سیستم های آبیاری قطره ای به دلیل کارایی در جریان های خیلی کم
قابل استفاده در سیستم های انتقال آب یا دیگر سیالات که خاصیت خورندگی دارند به دلیل جنس شیر برقی هانتر
قابل استفاده در پروژه های فضای سبز و برای قطع و وصل نمودن آبپاش های فضای سبز (مانند آبپاش های روتاری یا مخفی شونده هانتر)
قابل استفاده برای قطع و وصل نمودن جریان آب در آبپاش های زمین های چمن فوتبال
قابل استفاده در سیستم های گلخانه ای (قطع و وصل نمودن جریان در خطوط فرعی آبیاری قطره ای گلخانه)
و به طور کلی در بسیاری از امور آبیاری، آبرسانی، کشاورزی و انتقال سیالات شیمیایی و...

 

ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید