درباره سنسور دمای RTD PT100 بیشتر بدانیم


سنسور pt100 یکی از انواع  سنسورهای سنجش دما (سنسور های حرارتی) می باشد که RTD نامیده می شود.

سنسور pt100 یکی از سنسورهای RTD می باشد که مخفف Resistance Temperature Detector یا همان سنسورهای مقاومتی نام  گذاری شده است، برای سنجش دمای محیط و یا پروسه های صنعتی و تمام مواردی که نیاز به سنجش دما داریم مورد استفاده قرار می گیرند. در ضمن برای اندازه گیری دما در کلیه صنایع و آزمایشگاههای دقیق متناسب با محیط مورد استفاده، می باشند. همانطور که قبلا اشاره شد معروف ترین آنها سنسور pt100 می باشد.

در برخی مدل های ترموستات سام وان و سایر برندها از سنسور PT100 استفاده می شود.

یکی از دلایل استفاده فراوان از این سنسور قیمت مناسب و دقت مناسب آن می باشد.سنسورهای PT100 در دو مدل ساخته می شوند.قلمی و سرامیکی

سنسور PT100 سرامیکی تشکیل شده از یک نیمه هادی که مطابق با استاندارد بین المللی ساخته شده و اصطلاحا به آن pt100 فیلمی می گویند.
در این نوع نیمه هادی بر اساس تغییر دما تغییر مقاومت ایجاد شده و از طریق این تغییر مقاومت می توانیم بر اساس جداول استاندارد این تغییرات ، که معمولا خطی می باشد دمای مورد نظر را محاسبه و اندازه گیری نماییم.

سنسور PT100  قلمی تشکیل شده از یک استوانه سرامیکی و سیم نازک از جنس پلاتینیوم  ( Platinum ) که به صورت خیلی ظریف فنر شده است و داخل این استوانه جای گذاری می شود ، در فلز پلاتینیوم بر اساس تغییرات دما تغییرات مقاومتی (ohm) به صورت خطی ایجاد می شود و در نتیجه همانطور که در سنسور فیلمی اشاره کردیم با استفاده از این تغییرات می توانیم دمای پروسه ها را اندازی گیری و کنترل کنیم.

اینجا می توانید یک نمونه از سنسورهای PT100 را مشاهده نمایید.

ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید