پروتکل ارتباطی مدباس، قدیمی ترین و محبوب ترین پروتکل در زمینه اتوماسیون صنعتی برای نظارت و کنترل و تهیه داده ها است.


پروتکل مدباس یک پروتکل رایگان است که شرکت‌های مختلف می‌توانند بدون نگرانی از مسائل حقوقی از آن استفاده کنند. پروتکل مدباس به عنوان یک استاندارد ارتباطی برای اتصال دستگاه های الکترونیکی صنعتی شناخته شده است . پروتکل مدباس این توانایی را دارد که یک کامپیوتر نظارتی را با واحد نهایی و از راه دور کنترل کند . در این پروتکل داده های سنسور ها ، فرامین کنترلی ، تجهیزات جانبی و سیستم های جمع آوری داده ها از طریق شبکه مدباس به یکدیگر متصل شده و یک شبکه یکپارچه کنترلی را ایجاد می کند . به طور مثال دما و رطوبت توسط سنسورها اندازه‌گیری و با پروتکل مدباس به پردازنده مرکزی ارسال می شود . ‌سپس این پردازنده متناسب با برنامه ریزی انجام شده ، به تجهیزات جانبی دستور انجام عملی را می دهد . راه اندازی و نگهداری شبکه های مدباس بسیار ساده است . به همین دلیل در اتوماسیون صنعتی مهمترین شبکه ارتباطی برای انتقال داده ها و کنترل و نظارت بر فرایند ها شبکه های مدباس می باشد .


نسخه های متفاوتی از پروتکل ارتباطی مدباس برای پورت سریال (serial port) وجود دارد که رایج ترین و پرکاربرد ترین آن Modbus RTU می باشد .

پروتکل مدباس برای ارتباط تجهیزات الکترونیکی صنعتی از بستر سریال RS-485 استفاده می کنند زیرا این نوع ارتباط مزایایی زیادی دارد.

مانند :
ارتباط در فواصل زیاد (حدود 1000 متر)
اتصال دو سیمه بین فرستنده و گیرنده (two-wire)
سرعت انتقال بالا
امکان استفاده از چند دستگاه در یک شبکه ( اتصال 32 دستگاه در یک شبکه )
ساده‌ترین ساختار برای این پروتکل استفاده از دو رشته سیم بین دو دستگاه مختلف است، که یکی master و دیگری slave می‌باشد. داده ها در قالب بیت های صفر و یک ( BIT ) بین تجهیزات ارسال می‌شوند . سرعت انتقال این بیت‌ها بسیار سریع و معمولا در بیشتر تجهیزات 9600 بیت در ثانیه می‌باشد.

ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید